Trochu z historie ♫♪♫

Jak šel čas,

    dechovka Skoroňáci je stará jako republika sama. Byla založena v roce 1918. Již otec zakladatel, můj dědeček – harmonikář, měl nějakou skupinu hudebníků, ale o dechovce to ještě nebylo. 
    Před odchodem na vojnu byla založena sedmičlenná dechovka mladých kluků, kteří toužili hrát.
 Fotografie z roku 1928
 
Tatínkovu sestru si vzal za manželku Bohumil Krist – klarinetista, jehož bratr byl štábní kapitán v Praze na ministerstvu obrany a ten zajistil, že všichni hráči ze skornské dechovky se dostali k těm nástrojům, které pak hráli doma. Když přišli domů a začali hrát, neměli v okolí žádnou konkurenci co do kvality a počtu odehraných akcí. Tak se stalo, že po několik let v době jejich největší slávy odehráli i 280 akcí ročně. Přitom to byly převážně sedláci.
Zakladatel kapely
 
V roce 1937 byly dokonce i na světové výstavě v Paříži a s obrovským úspěchem tam reprezentovali ČR. Každý z nich ovládal nejméně dva nástroje a tak hráli dechovku i muziku smyčcovou a cimbálovou. Výlety do Vídně, Prahy a Brna byly naprosto běžné. Když kdysi v Praze zahráli zpaměti Emilu Štolcovi jeho valčík Šepot Květin, tak plakal a bohatýrsky je pohostil. Tatínek osobně hrál Es klarinet až do svých 75 let.
Pak zákonitě přišlo střídání stráží.
Petr Ingr a tatínek zakladatel Antonín Ingr
 
Po vojně v 21 letech jsem přebral po otci vedení a pomalu začal s obměnou základního kádru. Bylo to někdy i bolestné, ale během doby se situace opět vylepšila a nastalo totální omlazení kapely. V roce 1978 byl věkový průměr kapely jenom 23 let.
Mladí kluci byli převážně odchovanci velkého kyjovského pedagoga p. Frýborta, který dal klukům solidní základ a nesmírnou chuť k cvičení. V roce 1978 jsme obdrželi 100% tní kvalifikaci (nejvyšší bodové ohodnocení) a přihlásili se pod vedením p. Machka ml. Do národní soutěže o „Zlatou křídlovku“ 81, kterou jsme po vyřazení 238 dechovek z celé republiky jednoznačně v Českých Budějovicích vyhráli. Po Budvarce, Mistříňance a Žadovjácích jsme trofej opět přivezli na Moravu.
Vítěz finále národní soutěže "Zlatá křídlovka" 1981
 Předávání ocenění výtězům národní soutěže
 
Nastalo období bohaté na zahraniční zájezdy a opět mnoho akcí i 140 za rok. Ať už to byly koncerty, tancovačky, hody, církevní akce – kterým jsme se nevyhýbali. Byli jsme za to odsuzováni stranickým vedením do pozadí při zahraničních výjezdech, ale přesto jsme do zahraničí také několikrát vyjeli. Několikrát Rakousko, Německo, Holandsko, Belgie, Švýcarsko, Polsko, Maďarsko atd.

Foto Skoroňáků z roku 1984

 

V Brněnském rozhlase jsme natočili 96 skladeb, i nějaké nosiče (2 samostatné) a deset samostatných televizních pořadů. Poslední v roce 2006. V této kondici jsme vydrželi až do roku 1997, kdy kluci zase někteří odešli ze zaměstnáním a přišlo k další omlazovací vlně po spojení s dechovkou Boršovjanka.

Foto Skoroňáků z roku 2001

 

V současné době se v naší dechovce kádr opět stabilizuje. Novým kapelníkem je Petr Mikliš, který má velké předpoklady.

 

Mně těch 43 let kapelníkování a 50 let učinkování velmi opotřebovalo. Jak fyzicky, tak psychicky. Pokud budu zdráv, ještě se vynasnažím kapele nadále pomáhat.

                                                                                                                                             Petr Ingr

Petr Ingr

Slovácká dechová hudba Skoroňáci,       je stará jako republika sama. Byla založena v roce 1918.

Vyhráváme Vám již 106 let

Nový verbuňk

Skoroňáci natočili na počest Skoroňské jízdy králů nový verbuňk "Jedů chlapci". Autor hudby i textu je Petr Ingr, který si ho s Frantou Uhrem i zazpíval. K poslechnutí klikněte na obrázek.

 

    

Nalaďte si nás

Kontakt

Skoroňáci
Skoronice 62, Skoronice

+420 737 917 026
+420 602 749 407

Kniha návštěv

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode